FANDOM


Expedition: Little Belt
Filming Location Dk-jyske Jutland
Season Run 1998
Contestants 16
Countries Represented 1
Winner Dk-jyske Marie Kværndrup
Runner(s)-up Dk-jyske Jørgen Jagtmand
Tribes ██ Solkær
██ Frydenborg
██ Bæltet
Series Chronology
Next Season Expedition: Maldives

Expedition: Little Belt was the first season of Expedition. It aired in 1998.

Participating CountriesEdit

TwistsEdit

  • Tiebreaker, Duel: In case of a tie, a duel between the people in the tie would determine the outcome of the Tribal Council.

ContestantsEdit

Castaway Country Tribe Affiliation Finish Votes
Against
Original Merged
Lena Takbjærre
22, Student
Dk-jyske
Jutland
Frydenborg 1st Voted Out
Day 3
7
Zach Gurnhøj
30, Greengrocer
Dk-jyske
Jutland
Solkær 2nd Voted Out
Day 6
6
Ruth Chack
71, Retired
Dk-jyske
Jutland
Solkær 3rd Voted Out
Day 9
7
Lillian Tuss
44, Librarian
Dk-jyske
Jutland
Solkær 4th Voted Out
Day 12
5
Flemming Alving
45, Cook
Dk-jyske
Jutland
Frydenborg 5th Voted Out
Day 15
4
Abraham Svendsen
36, Accountant
Dk-jyske
Jutland
Solkær 6th Voted Out
Day 18
7
Bjarne Halvgade
24, Student
Dk-jyske
Jutland
Solkær Bæltet 7th Voted Out
Day 21
5
Stine Jallane
32, Mechanic
Dk-jyske
Jutland
Frydenborg 8th Voted Out
Day 24
1st Jury Member
10
Alvin Hück
37, Designer
Dk-jyske
Jutland
Frydenborg 9th Voted Out
Day 27
2nd Jury Member
7
Helene Jørgensen
20, Student
Dk-jyske
Jutland
Solkær 10th Voted Out
Day 30
3rd Jury Member
6
Vibeke Hansen
36, Nurse
Dk-jyske
Jutland
Frydenborg 11th Voted Out
Day 33
4th Jury Member
6
Ragnar Skullhank
41, Bus Driver
Dk-jyske
Jutland
Solkær 12th Voted Out
Day 36
5th Jury Member
9
Ibrahim Mahakk
26, Teacher
Dk-jyske
Jutland
Frydenborg 13th Voted Out
Day 37
6th Jury Member
5
Astrid Søborg
45, Glassworker
Dk-jyske
Jutland
Frydenborg 14th Voted Out
Day 38
7th Jury Member
7
Jørgen Jagtmand
52, Author
Dk-jyske
Jutland
Frydenborg Runner-Up
Day 39
0
Marie Kværndrup
33, Engineer
Dk-jyske
Jutland
Solkær Winner
Day 39
0

The GameEdit

Episode Challenges Eliminated Vote Finish
Reward Immunity
1 Solkær Solkær Lena 7-1 1st Voted Out
Day 3
2 Solkær Frydenborg Zach 6-2 2nd Voted Out
Day 6
3 Frydenborg Frydenborg Ruth 5-2 3rd Voted Out
Day 9
4 Solkær Frydenborg Lillian 5-1 4th Voted Out
Day 12
5 Frydenborg Solkær Flemming 4-2-1 5th Voted Out
Day 15
6 Frydenborg Abraham 4-1 6th Voted Out
Day 18
7 Ibrahim Ragnar Bjarne 5-5
Lost duel
7th Voted Out
Day 21
8 Vibeke Ibrahim Stine 5-4 8th Voted Out
Day 24
1st Jury Member
9 Ragnar Alvin 6-2 9th Voted Out
Day 27
2nd Jury Member
10 Ragnar Marie Helene 3-2-2 10th Voted Out
Day 30
3rd Jury Member
11 Ibrahim Ragnar Vibeke 4-2 11th Voted Out
Day 33
4th Jury Member
12 Ibrahim Ragnar 3-2 12th Voted Out
Day 36
5th Jury Member
13 Jørgen Ibrahim 3-1 13th Voted Out
Day 37
6th Jury Member
Marie Astrid 1 14th Voted Out
Day 38
7th Jury Member
Jørgen 5-2 Runner-Up
Day 39
Marie Winner
Day 39

Voting HistoryEdit